САД ќе обезбеди дронови, ракетни системи, оклопни возила, муниција за Украина 

САД нарачуваат оружје за Украина во вредност од 300 милиони долари. 

Станува збир за различни дронови, ракетни системи, оклопни возила, муниција, безбедни комуникациски системи, митралези, медицински материјали и слично. 
Досега многу земји и помогнаа на Украина со оружје. Украинскиот претседател Воломир Зеленски многу пати досега бараше странските земји да и дадат оружје на Украина. И шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба бараше оружје, авиони, и рече дека другото Украина ќе го направи. 

на 24 февруари, Русија ја започна  војната во Украина. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Show Buttons
Hide Buttons