Направени се 1.131 тестови, а регистрирани се нови 473 заразени и 3 починати

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 1.131 тестови, а регистрирани се нови 473 случаи на КОВИД-19: Скопје – 204, Битола – 37, Охрид – 31, Куманово – 21, Струмица – 20, Кавадарци – 17, Прилеп – 16, Кочани – 14, Велес и Кичево – по 12, Тетово и Гевгелија – по 11, Штип – 9, Неготино – 7, Радовиш – 6, Струга, Ресен, Свети Николе и Берово – по 5, Гостивар, Делчево и Виница – по 4, Крива Паланка и Кратово – по 3, Демир Капија – 2, Дебар, Богданци, Крушево, Демир Хисар и Пехчево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (473), регистрирани се 114 реинфекции.

Регистрирани сe 513 оздравени пациенти од: Скопје – 243, Битола – 30, Куманово – 29, Гостивар – 21, Кавадарци – 20, Струмица и Велес – по 18, Неготино – 16, Прилеп – 15, Гевгелија – 14, Штип – 13, Кичево – 12, Тетово – 11, Радовиш и Виница – по 8, Кочани – 7, Крива Паланка – 6, Делчево – 5, Ресен и Берово – по 3, Свети Николе, Богданци, Крушево и Демир Хисар – по 2, Охрид, Струга, Кратово, Валандово и Македонски Брод – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 3 починати лица од Скопје (76г), Охрид (70г) и Прилеп (93г). Две лица се починати во болнички услови и едно во домашни услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин нема  регистрирани починати лица.

Направени се 1.131 теста преку: ИЈЗ-169, ЦЈЗ Скопје-93, ЦЈЗ Битола-51, ЦЈЗ Прилеп-18, ЦЈЗ Тетово-26, ЦЈЗ Куманово-31, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-16, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–127, Жан Митрев (Филип Втори)-9, Авицена-17, Биотек-35, Систина-32, лабораторија Лаор-4, Синлаб-10, Ремедика-6, Плодност-4, Генеа-2, Никоб Лаб-17, ВФВ Медикал-4, Ели Медика Плус-7, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-6, Рапид Лаб–2, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-5, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 437.

Досега во земјата се направени вкупно 2.141.456 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 337.513, бројот на оздравени пациенти е 324.633, на починати е 9.440, а бројот на активни случаи изнесува 3.440

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      158782, Активни   1372

Куманово    17944, Активни    145

Битола      17533, Активни    261

Прилеп      15240, Активни    149

Тетово      14355, Активни    118

Кавадарци   11836, Активни    131

Велес 10644, Активни    105

Гостивар    10203, Активни    68

Охрид 10067, Активни    239

Струмица    8706, Активни     89

Штип  8643, Активни     74

Кичево      6017, Активни     47

Кочани      5448, Активни     69

Струга      5128, Активни     69

Гевгелија   4767, Активни     58

Неготино    4092, Активни     71

Ресен 2985, Активни     26

Радовиш     2795, Активни     53

Свети Николе      2768, Активни     17

Крива Паланка     2598, Активни     29

Делчево     2112, Активни     68

Берово      1807, Активни     30

Дебар 1795, Активни     21

Валандово   1583, Активни     7

Виница      1463, Активни     23

Пробиштип   1296, Активни     4

Богданци    1083, Активни     18

Кратово     1087, Активни     19

Крушево     1010, Активни     21

Демир Хисар 912, Активни      10

Македонски Брод   785, Активни      9

Демир Капија      625, Активни      9

Македонска Каменица     533, Активни      3

Пехчево     506, Активни      8

Дојран      365, Активни      0foto freepik.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Show Buttons
Hide Buttons