„Ме разбуди земјотрес, мама го држеше телевизорот да не падне“, сведочат Србите по земјотресот кој ја погоди околината на Крагуевац 

Утринава околу 9 часот и 45 минути е регистриран земјотрес во околината на Крагуевац, Србија.

Земјотресот според Републичкиот сеизмолошки завод бил со јачина од 3,8 степени според Рихтеровата скала.

Освен во Крагуевац потресот се осетил и во Јагодина, Пожаревац, па дури и во Белград, пишуваат српските медиуми.ADVERTISING

„Се почувствуваа два кратки удари по ред“, вели жител на Петровац на Млави.

„Овој земјотрес ме разбуди, мама го држеше телевизорот да не падне“, вели друг жител на Петровац на Млави.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Show Buttons
Hide Buttons