Украина мора да победи и ќе победи, рече Столтенберг и даде ветување

Украина мора да победи и Украина ќе победи, порача генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. 

Тој ги пофали украинските вооружени сили, пренесува ДПА. Столтенберг им оддаде почит на „сите оние кои ги загубија животите или беа повредени и на сите Украинци и жени кои се борат за својата земја, својата слобода и своите најблиски“.

„Можете да сметате на поддршката на НАТО сè додека е потребно“, рече тој. 

Генералниот секретар на НАТО рече дека Русија не смее да успее.

„На денот на вашата независност ви посакувам сила и успех“,  вели Столтенберг.Украина денеска одбележува 31 година од независноста. Украинскиот претседател Володимир Зеленски сподели видео за историјата и борбата на Украина. Додава дека украинската нација се бореше со векови за својата независност и продолжува да го прави тоа од 24 февруари 2022 година. 

Од безбедносни причини денеска во Украина се откажани сите масовни настани.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Show Buttons
Hide Buttons