Се стресе Македонија, Грција, но и Албанија 

Земјотреси имаше во Македонија и во Албанија. 

Земјотрес со јачина од 3,1 степени по Рихтер ноќеска е регистриран во соседна Грција. Во Македонија во градовите Битола, Ресен, Охрид, потресот е почувствуван со послаба магнитуда.Земјотрес со јачина од три степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди Албанија, објави Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Епицентарот бил на 20 километри од Тирана, а нема информации за штети. Земјотресот бил на длабочина од пет километри. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Show Buttons
Hide Buttons