НЕВЕРУВАЊЕ ВО ЕУ: Виктор Орбан го искористи најголемото „оружје“ што го има 

Додека Европската унија брза кон Божиќ и крајот на годината со бројни политички предлози за кои е потребно едногласно одобрување, една земја мавта со секира и си игра со Гринч, оценува „Фајненшл тајмс“.

Брисел и соопшти на Унгарија дека нема наскоро да добие пристап до фондот за закрепнување на пандемијата од 5,8 милијарди евра и други фондови на ЕУ. Како одговор, премиерот Виктор Орбан го искористи најголемото „оружје“ со кое располага: вето на секоја одлука на ЕУ за која е потребно едногласност на сите 27 земји-членки.

За време на вчерашните маратонски состаноци на амбасадорите на ЕУ, Унгарија – која во вторникот стави вето на пакетот помош од 18 милијарди евра за Украина, се изјасни против новиот пакет санкции против Русија и предлогот да се удвои фондот на ЕУ за испорака на оружје за Украина и други земји.

„Тие се тешки секогаш кога можат“, рече неименуван висок функционер на ЕУ за состаноците. „Сето тоа станува прилично предвидливо“, додаде официјалниот претставник.

Некои дипломати веќе изразија загриженост дека Унгарија ќе ги „земе во заложништво“ сите претстојни одлуки на ЕУ за кои е потребна едногласна согласност, а не само 18-те милијарди евра за Украина и договорот за корпоративниот данок што Будимпешта го блокираше во јуни.

„Треба да очекуваме радикални потези, треба да бидеме подготвени“, изјави висок дипломат на ЕУ.

Освен деветтиот пакет санкции против Москва, друга одлука на која Будимпешта би можела да стави вето е проширувањето на Шенген зоната без гранична контрола кон Хрватска, а можеби и кон Романија и Бугарија (на оваа тема денеска се среќаваат министрите за внатрешни работи). Унгарија досега зборуваше за Бугарија, а Хрватска нема добиено информации за потенцијално вето, но ништо не може да се исклучи.

Орбан повторно ја предизвикува ЕУ на „кукавичката игра“ бидејќи знае дека на Киев му е потребна нова серија на финансирање што е можно поскоро, оценува ФТ. Во меѓувреме, главните градови на ЕУ почнаа да работат на обезбедување на парите меѓу 26-те земји-членки, но за тоа е потребно повеќе време и одобрение од националните и европските парламенти.

Времето не е ни на унгарска страна. Доколку ЕУ не го одобри фондот за опоравување до крајот на декември, пристапот до 70 отсто од тие милијарди ќе биде прекинат.

„Ажурирањето“ на оценката за владеењето на правото во Унгарија во согласност со препораката на Европската комисија за замрзнување на третина од структурното финансирање на Будимпешта до утре, може да отвори пат за компромис. Надградбата може да покаже дека Будимпешта постигнала одреден напредок, но сепак ќе замрзне дел од своите структурни фондови. Ова може да ги поттикне главните градови да ги поддржат плановите за трошење за обновување пред да се претворат во тикви на новогодишната ноќ, пишува весникот.

Додека дипломатите очекуваат Орбан да попушти пред самитот на лидерите на ЕУ следната недела, наместо да ризикува да се повтори непријатното седнување од летото 2021 година кога повеќе лидери го нападнаа поради правата на ЛГБТ+, трпението е при крај.

„Никој во Советот не ја сака Унгарија, особено што оваа драма се повторува во сè пократки интервали“, рече друг висок дипломат на ЕУ.

ФОТО: EPA-EFE/Leszek Szymanski 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Show Buttons
Hide Buttons