МАСК ЌЕ ГО ВРАЌА ТРАМП НА ТВИТЕР: Вистинската драма допрва доаѓа

Вистинската драма во Твитер допрва доаѓа. До неодамна, основните деловни интереси на Маск беа изградбата на електрични автомобили, ракети и подземни тунели. Сега тој ќе мора да сфати нов, многу поинаков деловен предизвик: како ефикасно да се води платформа за социјални медиуми што ја користат речиси 400 милиони луѓе, вклучително и многу влијателни светски лидери, новинари и други јавни личности, и да се справи со политичките проблеми на модерирањето на говорот кој доаѓа со тим. Маск треба да смисли и подобар бизнис модел за компанијата. Твитер никогаш не заработил ни приближно толку пари како неговите ривали на социјалните медиуми, како што се Фејсбук и Јутјуб, а заедно со другите големи технолошки компании, исто така забележа драстичен пад на акциите во текот на изминатата година. Според неодамнешниот извештај на Ројтерс, дури и најактивните корисници ја напуштаат услугата.

Маск рече дека ќе го врати Твитер профилот на поранешниот претседател Доналд Трамп, кој беше забранет поради неговите твитови во екот на немирите во Капитол на 6 јануари 2021 година.

– Мислам дека тоа беше грешка бидејќи отуѓи голем дел од земјата и на крајот не резултираше со тоа што Доналд Трамп нема право на глас – изјави Маск за „Фајненшл тајмс“ во мај.  

Коментарите на Маск за враќањето на Трамп, заедно со неговата мантра за слобода на говор, го направија популарен меѓу конзервативците кои долго време се чувствуваа цензурирани од Твитер и другите компании за социјални медиуми.

Додека многу конзервативци би навивале за враќањето на Трамп на Твитер, тоа би предизвикало и голем отпор од луѓето, од кои многумина се либерали, кои тврдат дека неговите твитови се закана за мирната демократија. Ќе видиме како Елон е подготвен да се справи со тоа враќање ако го врати профилот на поранешниот претседател на Твитер.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Show Buttons
Hide Buttons