КОВИД-19: Три починати лица 

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 695 тестови, а регистрирани се 65 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 47, Битола – 4, Кавадарци- 3, Тетово, Велес и Кичево – по 2, Куманово, Охрид, Штип, Гевгелија и Берово – по 1. Од вкупниот број на позитивни (65), регистрирани се 14 реинфекции. Регистрирани сe 61 оздравен пациент од: Скопје – 45, Битола – 5, Охрид и Прилеп – по 3, Кавадарци, Тетово, Куманово, Штип и Струмица – по 1. Во текот на изминатите 24 часа, регистрирано е едно починато лице од Кавадарци (77г), истото е починато во болнички услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин,   регистрирани се две починати лица од Скопје (86г) и Битола (65г), починати во период од 15.09 до 28.09. 2022. Едно од лицата е починато во домашни и едно во болнички услови. Направени се 695 тестови: ИЈЗ-95, ЦЈЗ Скопје-47, ЦЈЗ Битола-36, ЦЈЗ Прилеп-9, ЦЈЗ Тетово-13, ЦЈЗ Куманово-20, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, Институт за микробиологија–63, Жан Митрев (Филип Втори)-2, Авицена-18, Биотек-16, Систина-5, лабораторија Лаор-2, Синлаб-1, Ремедика-11, Плодност-1, Генеа-2, Никоб Лаб-21, ВФВ Медикал-2, Ели Медика Плус-0, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб–1, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 321. Досега во земјата се направени вкупно 2.165.557 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 343.208, бројот на оздравени пациенти е 333.219, на починати е 9.542 а бројот на активни случаи изнесува 447. Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна: Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)Скопје      161640, Активни   316Куманово    18219, Активни    13Битола      17945, Активни    21Прилеп      15498, Активни    13Тетово      14469, Активни    13Кавадарци   12086, Активни    12Велес 10801, Активни    8Охрид 10308, Активни    6Гостивар    10275, Активни    1Струмица    8779, Активни     4Штип  8759, Активни     10Кичево      6075, Активни     6Кочани      5544, Активни     0Струга      5171, Активни     0Гевгелија   4881, Активни     5Неготино    4145, Активни     5Ресен 3029, Активни     0Радовиш     2836, Активни     1Свети Николе      2795, Активни     2Крива Паланка     2660, Активни     1Делчево     2183, Активни     0Берово      1875, Активни     3Дебар 1812, Активни     0Валандово   1600, Активни     0Виница      1478, Активни     1Пробиштип   1299, Активни     0Кратово     1129, Активни     5Богданци    1101, Активни     0Крушево     1037, Активни     0Демир Хисар 929, Активни      0Македонски Брод   799, Активни      1Демир Капија      628, Активни      0Македонска Каменица     534, Активни      0Пехчево     519, Активни      0Дојран      370, Активни      0

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Show Buttons
Hide Buttons