Израел ја отфрли можноста за прекин на огнот во Газа 

Владината портпаролка ги демантираше претходните информации за можен нов договор меѓу Израел и Хамас.

Израел денеска ја отфрли можноста за прекин на огнот во Газа, при што владината портпаролка се чини ги демантираше медиумските извештаи за можен нов договор со Хамас со посредство, кој ќе ги прекине борбите во замена за ослободување на заложниците, објави Ројтерс.

„Коментирајќи ги пријавените договори за прекин на огнот, Израел нема да се откаже од уништување на Хамас, враќање на сите заложници, и нема да има безбедносна закана од Газа за Израел“, рече портпаролката Илана Стајн на брифингот.

„Нема да има прекин на огнот. Во минатото имаше паузи за хуманитарни цели. Тој договор беше прекршен од Хамас.“

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Show Buttons
Hide Buttons