Змискиот остров: Клучната точка за контрола на Црното Море

Уште од почетокот на руската инвазија на Украина, Змискиот остров доби витален и речиси митски статус во војната. Овој незабележителен, карпест излив во Црното Море го зазеде Русија и стана бојно поле со стратешка вредност.

Русија тврди дека Украина претрпе катастрофални загуби во неуспешниот обид за повторно заземање на островот, вклучувајќи специјални сили, воени авиони, хеликоптери и беспилотни летала. Украина инсистира дека ги ограничила нападите врз објектите на островот.

Битката не е завршена и Русија постојано се обидува да го зајакне својот разоткриен гарнизон, вели разузнавањето на британското Министерство за одбрана.

Змискиот остров е со големина на дел од квадратен километар и нема повеќе змии за кои може да се зборува. Но, не може да се сомнева во неговата важност за контрола на западното Црно Море.

„Доколку руските војници успеат да го окупираат Змискиот остров и да ги постават своите системи за воздушна одбрана со долг дострел, тие ќе го контролираат морето, копното и воздухот во северозападниот дел на Црното Море и на југот на Украина“, изјави изјави експертот од украинската војска Олех Жданов за Би-Би-Си.

Затоа и рускиот брод „Москва“ отплови натаму неколку часа по почетокот на војната, велејќи им на украинските војници на островот да се откажат: „Предлагам да го оставите оружјето и да се предадете за да избегнете крвопролевање и непотребни жртви. Во спротивно, ќе бидете бомбардиран“, рекоа руските војници.

„Порака до рускиот воен брод – Изгубете се!“, одговорија Украинците, на многу погруб јазик. Островот беше заземен, но неколку недели подоцна, бродот „Москва“ потона.

Тонењето на „Москва“ значи дека руските бродови за снабдување на островот сега имаат минимална заштита, вели ОК, иако, ако може да ја зацврсти својата позиција, тогаш би можела да доминира во голем дел од Црното Море.

Рускиот воен брод „Москва“ / Фото EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Закана за Украина, нејзините соседи и НАТО

Засиленото руско присуство може да биде катастрофално за Украина, како стратешки така и економски.

Украина веќе мораше да го затвори своето пристаниште во Одеса, прекинувајќи го виталниот извоз на жито, но Жданов стравува дека островот може да се користи и како втора линија на фронтот.

„Ако Русите успеат да инсталираат системи за воздушна одбрана со долг дострел, тогаш ќе можат да ја одбранат својата ескадрила, која може да стигне до крајбрежјето на Украина“.

Тоа, исто така, ќе им даде шанса на руските војници да упаднат во Придњестровје, отцепената територија на Молдавија под руска контрола, која се наоѓа веднаш до Украина и недалеку од Одеса.

Сепак, Змискиот остров е само 45 километри оддалечен од брегот на Романија, која е дел од НАТО.

Одеса Напад од море EPA-EFE/SEDAT SUNA

Голема промена во играта

Британскиот поморски аналитичар Џонатан Бентамверува дека рускиот воздушен ракетен систем С-400 би бил „голема промена на играта“. Ако Русија можеше да распореди ракетен систем на Змискиот остров, не само што Одеса ќе се најде под закана, туку и јужното крило на НАТО ќе биде загрозено, предупредува романскиот историчар Дорин Добринчу.

„Ова е многу важно за романската влада и народ, но и за целата алијанса. Русија би имала капацитет да уништи градови и воена способност на истокот од нашата територија.

НАТО ги зајакна границите на Романија од почетокот на војната, испраќајќи белгиски и француски сили.

Но, постојат големи економски ризици, исто така, за Романија. Змискиот остров се наоѓа блиску до устието на реката Дунав, која ја оцртува границата на Романија со Украина. Романското црноморско пристаниште Констанца е недалеку на југ и презема контејнерски бродови кои повеќе не можат да пловат до Одеса.

Островот не е само од стратешка употреба, бидејќи овој дел од Црното Море е богат со јаглеводородни ресурси – така што пресудата од Хаг значи дека и двете земји поседуваат резерви на нафта и гас.

Можеби изгледа дека е мал куп карпи со малку очигледна вредност, но неговата судбина е главен елемент на војната во Русија.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Show Buttons
Hide Buttons