Историска победа на Аргентина над Бразил

Аргентина со 1-0 го победи Бразил на Маракана, ова е историски резултат бидејќи Бразилците првпат загубија квалификациски меч за СП на свој терен.

На натпреварот му претходеше голем инцидент на трибините поради кој мечот доцнеше половина час.

Единствениот гол на натпреварот го постигна Отаменди во 63. минута, тој погоди со глава по асистенција од Ло Селсо.

Бразил последните десет минути ги одигра со фудбалер помалку откако Жоелинтон во 81. минута заработи црвен картон поради остар старт.

Во другите натпревари од квалификациите за СП во Јужна Америка, Уругвај со 3-0 славеше над Боловија, два гола беа дело на Дарвин Нуњез. Колумбија со 1-0 победи на гостувањето кај Парагвај, со истиот резултат Еквадор на свој терен беше подобар од Чиле, Перу и Венецуела одиграа нерешено 1-1.