Унгарија го презема претседателството со ЕУ, еден од приоритетите е Западен Балкан

Унгарија денес го презема ротирачкото претседавање со Европската Унија (ЕУ), ветувајќи дека ќе биде „чесен посредник“ и покрај широко распространетата загриженост за она што критичарите го сметаат за авторитарна, пријателска влада на Русија.

Националистичкиот премиер Виктор Орбан, кој ја води централната европска земја од 2010 година со цел да ја трансформира во „нелиберална демократија“, често се судри со Брисел за прашањата на владеењето на правото и човековите права.

Тој е и единствениот лидер на ЕУ кој одржува врски со Русија и покрај нејзината инвазија на Украина. Тој одби да испрати оружје во Киев и постојано ги критикуваше санкциите против Москва поради војната.

Минатата година, Европскиот парламент усвои необврзувачка резолуција во која се истакнува „назадувањето“ на Унгарија во однос на демократските вредности и се прашува како таа може „веродостојно“ да го преземе шестмесечното претседателство со блокот.

Будимпешта инсистира на тоа дека е подготвена да ги преземе „должностите и одговорностите“ на блокот од 27 земји.

„Ние ќе бидеме чесни посредници, кои ќе работат лојално со сите земји-членки и институции“, рече унгарскиот министер за европски прашања Јанош Бока, во средината на јуни, кога ја откри програмата на претседателството.

„Истовремено, ние веруваме дека Унгарија има силен мандат да води силна европска политика. Нашата работа ќе ја одрази оваа визија за Европа“, додаде тој.

Откако Унгарија последен пат претседаваше со ЕУ во 2011 година, Орбан се пофали дека им делел „пријателски шамари“ на „чувствителни мачители“ на Европскиот парламент.

Овој пат, националистичкиот водач (61) е уште поборбен, откако вети дека ќе го „окупира Брисел“ за време на кампањата за европските избори на почетокот на јуни, со што ќе се заложи за десничарски пробив.

Но, иако екстремно десничарските партии постигнаа придобивки, партијата Фидес на Орбан во моментов е изолирана, не можејќи да најде група во Европскиот парламент што ѝ одговара.

Во неделата, Орбан објави дека сака да формира своја група, заедно со австриската крајнодесничарска партија и центристичката партија на поранешниот чешки премиер Андреј Бабиш. Сè уште им требаат партии од најмалку четири други земји да им се придружат.

Минатата недела, Орбан не успеа да го попречи договорот за враќање на Урсула фон дер Лајен како шеф на моќната Европска комисија и уште две други од центристичката алијанса кои ги преземаа другите главни позиции.

Во меѓувреме, фон дер Лајен ја одложи посетата на Будимпешта, првично планирана за отворањето на претседателството. Нов датум не е одреден.

За да добие поддршка за унгарската програма, Орбан ги обиколи клучните европски метрополи минатата недела.

Меѓу седумте приоритети на земјата за нејзиното претседавање со ЕУ се спречувањето на „илегалната миграција“ и приближувањето на земјите од Западен Балкан „чекор поблиску“ до членството во ЕУ.

Орбан може да го искористи претседателството за да ја постави агендата, но не може да постигне резултати без поддршка од комисијата, изјави за АФП Даниел Хегедус, висок соработник во Германскиот маршалов фонд.

Минатата недела, ЕУ усвои нов пакет санкции против Русија и официјално започна „историски“ пристапни преговори со Украина.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Show Buttons
Hide Buttons