УЕФА детално објасни како ќе изгледа новата Лига на шампиони 

Од сезоната 2024-25 започнува стартува нова ера во Лигата на шампионите.

Форматот ќе се менува и повеќе нема да го гледаме сегашното натпреварување по групна фаза, туку ќе има лигашки систем. Во овој нов систем место сегашните 32 екипи ќе се натпреваруваат 36.

Системот ќе биде лигашки, но секако дека нема да може да играат сите меѓусебе. Со ждрепка секоја екипа ќе добие осум противници со кои ќе игра домашен и гостински натпревар.

Така ќе се освојуваат бодови и најдобрите осум екипи но, да се вратиме на темата, Лигата на шампионите ќе има 36 клубови, а ќе се игра лигашка конкуренција, но, се разбира, нема да имаат време да играат со сите. Ќе се одржи ждрепка каде секоја екипа ќе добие по 8 противници и ќе одигра четири гостувања и четири домашни.

Првите осум екипи директно ќе обезбедуваат место во осминафиналето, додека останатите екипи ќе се пополнат преку плеј-оф во кој ќе играат екипите од 9-тото до 24-тото место. Екипите што ќе завршат под 25-тото место ќе го завршат својот настап во натпреварувањето.

По овој лигашки дел следи нокаут фаза каква што имаме и сега.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Show Buttons
Hide Buttons