Три лица починаа, лабораториски потврдени 165 нови случаи на ковид-19 

Во последните 24 часа нема починати лица од ковид-19, а во регистерот на умрени лица од Мој термин запишани се три случаи на смртен исход од болеста во периодот од 5 до 10 септември. Починатите се од Скопје, Битола и од Гостивар, на возраст од 70 до 78 години.Регистрирани се нови 165 случаи на ковид-19 потврдени во овластени лаборатории, од нив 39 се реинфекции.

Направени се 1.088 тестови, а регистрирани се 165 нови случаи на ковид-19: Скопје – 91, Куманово и Прилеп – по 11, Кавадарци – 9, Велес – 7, Охрид и Берово – по 4, Битола, Тетово и Струмица – по 3, Гостивар, Штип, Кичево, Кочани, Гевгелија , Кратово и Крушево – по 2, Ресен, Неготино, Крива Паланка, Делчево и Демир Хисар – по 1

Регистрирани сe 384 оздравени пациенти од: Скопје – 127, Битола – 51, Прилеп – 30, Тетово – 24, Делчево – 18, Штип и Кичево – по 13, Кавадарци и Ресен – по 11, Радовиш и Крива Паланка – по 10, Велес, Охрид и Кочани – по 9, Крушево – 7, Куманово и Гостивар – по 5, Струга, Гевгелија, Неготино, Берово и Македонски Брод – по 3, Кратово и Македонска Каменица – по 2, Свети Николе, Виница и Демир Хисар – по 1

Направени се 1.088 тестови: ИЈЗ-157, ЦЈЗ Скопје-78, ЦЈЗ Битола-16, ЦЈЗ Прилеп-19, ЦЈЗ Тетово-19, ЦЈЗ Куманово-26, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-9, УК Пулмологија со алергологија–1, Институт за микробиологија–75, Жан Митрев (Филип Втори)-18, Авицена-27, Биотек-25, Систина-42, лабораторија Лаор-5, Синлаб-13, Ремедика-17, Плодност-7, Генеа-4, Никоб Лаб-46, ВФВ Медикал-5, Ели Медика Плус-7, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб–2, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-5, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 458

Досега во земјата се направени вкупно 2.159.252 тестирања на ковид-19, а вкупната бројка на  дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 341.748, бројот на оздравени пациенти е 331.595, на починати е 9.515, а бројот на активни случаи изнесува 638.

Скопје       160.702, Активни   341
Куманово     18.159, Активни    31
Битола        17.860, Активни    34
Прилеп       15.431, Активни     32
Тетово        14.439, Активни    10
Кавадарци    12.034, Активни    27
Велес              10.757, Активни    17
Охрид              10.279, Активни   17
Гостивар       10.272, Активни     7
Струмица       8.770, Активни     7
Штип                8.727, Активни    18
Кичево           6.060, Активни    4
Кочани          5.543, Активни    12
Струга           5.171, Активни    5
Гевгелија         4.866, Активни    6
Неготино        4.129, Активни   12
Ресен                3.016, Активни    9
Радовиш        2.829, Активни    4
Свети Николе  2.793, Активни     2
Крива Паланка 2.652, Активни     5
Делчево         2.181, Активни     8
Берово          1.869, Активни    10
Дебар                1.811, Активни     0
Валандово       1.599, Активни     2
Виница           1.477, Активни    0
Пробиштип      1.299, Активни     1
Кратово          1.115, Активни     7
Богданци         1.099, Активни     0
Крушево         1.035, Активни     7
Демир Хисар       927, Активни     2
Македонски Брод 797, Активни     1
Демир Капија     628, Активни     0
Мак.Каменица    534, Активни     0
Пехчево             518, Активни     0
Дојран               370, Активни     0

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Show Buttons
Hide Buttons