Столтенберг: Рацете на Украина ѝ се врзани 

„Рацете на Украина ѝ се врзани поради ограничувањата за употреба на западно оружје на руска територија“, изјави денеска во Софија генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

„Рацете на Украина ѝ се врзани поради ограничувањата за употреба на западно оружје на руска територија“, изјави денеска во Софија генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, чии зборови Кремљ веднаш ги критикуваше и тврди дека НАТО е во директен конфликт со Москва.

„Ова ги врзува рацете на Украинците и им отежнува да се бранат“, рече Столтенберг на состанокот на НАТО во бугарската престолнина. Неколку земји ја ограничија употребата на оружје доставено до Украина само на нејзина територија, вклучително и Крим и Донбас, забранувајќи напади на руска територија.

„Мислам дека е време да се разгледаат некои од овие ограничувања“, истакна Столтенберг пред новинарите на маргините на состанокот на Парламентарното собрание на Алијансата. Киев „има право да се брани“ и затоа има „право да напаѓа легитимни воени цели надвор од Украина“, додаде тој.

Генералниот секретар на НАТО во минатото веќе се залагаше за укинување на западните ограничувања. Но, таа одлука е на сојузниците, нагласи тој. Некои од нив воведоа ограничувања, а некои не, рече Столтенберг, без да навлегува во детали.

Соединетите Држави, главниот снабдувач на воена помош за Украина, и другите европски земји, како што е Германија, многу не сакаа да дадат оружје без никакви ограничувања.

Кремљ денеска го критикуваше генералниот секретар на НАТО за сугерирањето дека членките на Алијансата треба да дозволат Украина да удри длабоко во Русија со западно оружје и рече дека е јасно дека НАТО е во директен конфликт со Русија.

„НАТО го зголемува степенот на ескалација“ и „флертува со воената реторика“, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. На прашањето дали НАТО се приближува до директен конфликт со Русија, Песков рече: „Тие не се приближуваат, тие се во него“.

Рускиот претседател Владимир Путин постојано го предупредува Западот дека ризикува глобална војна поради Украина и дека директен конфликт меѓу Русија и НАТО би значел дека планетата е на работ на Трета светска војна.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Show Buttons
Hide Buttons