Рецепт за АМЕРИКАНСКИ ПАЛАЧИНКИ: Ова е здрав оброк кој можат да го јадат дури и ДИЈАБЕТИЧАРИТЕ

Состојки:

50 гр брашно од хељда
50 гр овесно брашно
1 јајце
150 мл млеко
100 ml вода
1 лажичка цимет
1/2 лажица ленено семе
малку сол
1 лажичка кокосово масло
100 гр свежо сирење
100 гр шумско овошје

Подготовка:

Измешајте ги хељдиното и овесното брашно и додадете свежо мелено ленено семе, јајце, млеко, вода и малку сол. Испечете ги палачинките на малку кокосово масло. Во сад измешајте шумско овошје и свежо сирење и со смесата намачкајте ги палачинките.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Show Buttons
Hide Buttons