Први 24 часа во земјава без починати од ковид-19 

Нема починати лица од ковид-19, пишува во денешниот билтен на Институтот за јавно здравје во кој секојдневно се објавуваат податоци за бројот на нови случаи на заразата, за бројот на оздравени пациенти, како и за бројот на починати како последица од компликации од болеста, што е можеби за првпат откако пандемијата пред повеќе од две години зема замав во Македонија. Во последните 24 часа регистрирани се 236 новоинфицирани со ковид-19, а 38 лица по вторпат се заразиле.  

Направени се 2.212 тестови, а регистрирани се 236 нови случаи на ковид-19 во следните градови:

Скопје – 125, Битола – 29, Кавадраци – 12, Прилеп и Гевгелија – по 10, Охрид – 9, Ресен – 7, Кичево – 6, Куманово – 5, Струмица – 4, Велес – 3, Гостивар ,Штип, Крива Паланка, Делчево и Пробиштип – по 2, Тетово Кочани, Берово, Крушево, Македонска Каменица и Пехчево – по 1.

Регистрирани сe 252 оздравени пациенти од: Скопје – 137, Битола – 34, Прилеп – 17, Кавадарци – 15, Куманово и Велес – по 7, Кичево и Дебар – по 5, Делчево , Кочани и Неготино – по 4, Тетово – 3, Ресен , Струмица ,Штип и Крива Паланка – по 2, Гевгелија и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа и согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, не се регистрирани нови починати лица.

Направени се 2.212 тестови преку: ИЈЗ-203, ЦЈЗ Скопје-76, ЦЈЗ Битола-80, ЦЈЗ Прилеп-16, ЦЈЗ Тетово-14, ЦЈЗ Куманово-43 ,Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-8, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–119, Жан Митрев (Филип Втори)-37, Авицена-56, Биотек-103, Систина-51, лабораторија Лаор-45, Синлаб-11, Ремедика-16, Плодност-32, Генеа-5, Никоб Лаб-192, ВФВ Медикал-23, Ели Медика Плус-12, Ројал Медика–5, Спектра-ММ-7, Рапид Лаб–10, Жан Митрев Струмица–6, Нова Лаб Дијагностика–7, Рамус-7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 1.027.

Досега во земјата се направени вкупно 1.972.271 тестирања, а вкупната бројка на ковид – дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 306.947, бројот на оздравени пациенти е 296.166, на починати е 9.231, а бројот на активни случаи изнесува 1.550.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 144052, Активни 835
Куманово 16576, Активни 38
Битола 14905, Активни 167
Прилеп 14035, Активни 79
Тетово 13424, Активни 16
Кавадарци 10537, Активни 79
Велес 9694, Активни 22
Гостивар 9541, Активни 12
Охрид 8775, Активни 81
Струмица 8013, Активни 23
Штип 7983, Активни 17
Кичево 5579, Активни 31
Кочани 5057, Активни 13
Струга 4701, Активни 18
Гевгелија 4385, Активни 26
Неготино 3662, Активни 7
Ресен 2692, Активни 20
Свети Николе 2617, Активни 4
Радовиш 2516, Активни 8
Крива Паланка 2410, Активни 4
Делчево 1955, Активни 21
Дебар 1671, Активни 2
Берово 1638, Активни 2
Валандово 1477, Активни 3
Виница 1383, Активни 6
Пробиштип 1265, Активни 2
Богданци 1018, Активни 1
Кратово 961, Активни 3
Крушево 924, Активни 7
Демир Хисар 825, Активни 0
Македонски Брод 736, Активни 1
Демир Капија 586, Активни 0
Македонска Каменица 524, Активни 1
Пехчево 486, Активни 1
Дојран 344, Активни 0

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Show Buttons
Hide Buttons