Од среда пеколни температури од над 40 степени

Под влијание на топол бран следува период на стабилно и многу топло време со значителен пораст на температурата. Од среда дневната температура во поголемиот дел од земјава ќе биде над 35 степени, а понекаде ќе надмине и 40 степени и ќе биде активно портокалово ниво на опасност од високи температури, информираат од УХМР.

Утринската температура во Скопје и во јужните делови нема да се спушта под 20 степени.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Show Buttons
Hide Buttons