Неверојатно високи цени за билетите за последниот меч на Федерер, најскапите чинат 578.000 евра

Роџер Федерер вчера објави дека по Лејвер купот кој следната недела ќе се игра во Лондон ќе стави крај на својата голема тениска кариера.

Швајцарецот се пензионира со 20 Грен слем турнири и вкупно 103 титули на АТП, каде што помина вкупно 310 недели како број 1.

Легендарниот 41-годишен Швајцарец ќе игра за Европа против остатокот од светот на егзибицискиот Лејвер куп, а во тимот ќе биде со Каспер Руд, Рафаел Надал, Стефанос Циципас, Новак Ѓоковиќ и Енди Мареј под водство на капитенот Бјорн Борг. Тејлор Фриц, Феликс Огер-Алиасиме, Диего Шварцман, Френсис Тиафо, Алекс де Минаур и Џек Сок играат за остатокот од светот, а ги предводи Џон Мекинро.

Цените на билетите се нормално достапни, но најавата на Федерер дека тоа ќе биде последниот турнир во неговата кариера целосно ги промени работите. Билетите се распродадени за само неколку часа, а Федерер треба да го одигра последниот меч со Рафаел Надал на последниот ден од турнирот (идната недела).

Така, цените на билетите за недела се зголемија неколку стотици пати, а тие можат да се купат на местата за препродажба. Така, на StubHub, најпознатата услуга за препродажба на билети, останаа само околу 50 билети, а најевтиниот чини 2.400 евра.

Нешто подобрите билети чинат по 13 или 17 илјади евра, а најскапите веднаш зад „делот на играчите“ чинат неверојатни 578.000 евра. Се очекува до недела да се појават повеќе билети на овие сервиси откако сопствениците ќе сфатат дека можат сериозно да се збогатат.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Show Buttons
Hide Buttons