НА 27. СЕПТЕМВРИ СО ВИЗЕР ОД СКОПЈЕ ДО ЉУБЉАНА, ДО БЕРЛИН ЌЕ СЕ ЛЕТА СЕКОЈ ДЕН: Авиокомпанијата ги закажа датите на новите линии

Нискобуџетната компанија „Визер“ почна да закажува летови до нови дестинации од Скопје, откако победи на тендерот на македонската влада за обезбедување нови линии од земјата во замена за субвенции во период од три години. Превозникот има закажано операции од Скопје до Љубљана и Луксембург. Услугите за словенечкиот главен град ќе започнат на 27 септември со авионот Ербас А321 и првично ќе сообраќаат двапати неделно пред да се зголемат на три неделно од 31 октомври, информира exyuaviation. Луксембург, исто така, ќе се одржува три неделно со авионот А320. Воведниот лет е закажан за 18 декември.

Како што беше претходно објавено, Wizz Air допрва треба да закаже летови до Штутгарт и Салцбург, кои исто така ќе сообраќаат три пати неделно од ноември. Услугите кон Љубљана ќе продолжат за прв пат по четири години. Летовите претходно беа оперирани од сега веќе непостоечката „Адриа ервејс“ по нејзиниот банкрот во септември 2019 година. Скопје е една од најпрометните неискористени рути во Љубљана. Од друга страна, Луксембург првпат ќе биде опслужен надвор од Скопје. Виз во декември ќе го стационира својот шести авион во главниот град на Македонија и ќе ги зголеми фреквенциите на девет постоечки линии – Дортмунд, Бремен, Меминген, Берлин, Баден-Баден, Рим Фиумичино, Брисел Шарлероа, Братислава и Ајндховен. Летовите за Берлин, Ајндховен и Шарлероа ќе сообраќаат секојдневно.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Show Buttons
Hide Buttons