Инспекторите на УЕФА предложиле Барса да биде исфрлена од Лигата на Шампиони!

Медиумите од Шпанија пренесуваат дека инспекторите кои ја чешлале документацијата на Барселона за „случајот Негреира“ предложиле клубот од Камп Ноу да биде исфрлен од Лигата на шампиони.

Во март месец, УЕФА отвори истрага против Барселона за „случајот Негреира“ и исплатените милионски суми на поранешниот потпретседател на судиите.

Како што пренесува АБЦ, инспекторите за етика и дисциплина кои ја чешлале документацијата предложиле Барселона да добие забрана за настап во Европа на една година.

Извештајот кои тие го подготвиле ќе биде испратен до Александер Чеферин, првиот човек на УЕФА ќе го има последниот збор за тоа дали Барса ќе биде исфрлена од Лигата на шампиони.

Останува да се види каков потег ќе биде повлечен, ситуацијата е деликатна поради тоа што постои можност УЕФА да ја казни Барселона, па потоа „каталонците“ преку шпанските судови да ја докажат својата невиност во „случајот Негреира“ и да достават мултимилионска тужба против европската куќа на фудбалот.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Show Buttons
Hide Buttons