ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НАД ТУРЦИЈА – силни турбуленции повредиле 12 патници во авион, ги пречекале итни служби 

Службите за итни случаи беа на аеродромот во Даблин откако 12 лица се повредени на лет поради турбуленции.

Шест патници и шест членови на екипажот на летот на „Катар ервејс“ од Доха до Даблин се повредени откако доживеале турбуленции над Турција.

Грем Меквин, менаџер за односи со медиумите и операторот на аеродромот во Даблин, изјави за Sky News дека летот QR107 на Qatar Airways од Доха безбедно слетал како што било предвидено на аеродромот во Даблин нешто пред 13.00 часот денеска.

„По слетувањето, авионот беше пречекан од службите за итни случаи, вклучително и аеродромската полиција и нашиот оддел за противпожарна и спасувачка служба, бидејќи шест патници и шест членови на екипажот [вкупно 12] во авионот пријавија повредени откако авионот доживеа турбуленции додека леташе над Турција.

Тимот на аеродромот во Даблин продолжува да обезбедува целосна помош на теренот за патниците и персоналот на авиокомпаниите“, додава Меквин.

Претходно оваа недела, во посебен инцидент, еден Британец загина на летот на Сингапур ерлајнс по екстремни турбуленции на патувањето Хитроу-Сингапур.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Show Buttons
Hide Buttons