Драма над небото на Тајван: Пресретнувачи бркаа 29 кинески ловци и бомбардери – Ќе гледаме ли нова војна наскоро?! 

Тајванските пресретнувачи во вторникот се појавија во воздух додека 29 кинески ловци, бомбардери и помошни авиони беа пријавени во близина на југозападниот брег на островот, соопшти Министерството за одбрана во Тајпеј. Шест бомбардери и нивните борбени придружници полетаа во Тихиот Океан преку каналот меѓу Тајван и Филипините и повторно назад, во третата по големина упад во зоната за идентификација на тајванската воздушна одбрана (АДИЗ) оваа година.

Покрај шесте бомбардери Х-6, Воздухопловните сили на Ослободителната народна армија испратија 17 ловци и уште шест авиони за поддршка, соопшти тајванската војска. Некои од нив полетаа североисточно од атолот Пратас во Јужното Кинеско Море, додека бомбардерите и двата помошни авиони тргнаа по рутата на Баши Канал во Пацификот, пред да се вратат назад од патот дошле.

Тајван испрати пресретнувачи за да ја одврати ескадрилата PLAAF и користеше ракетни системи за да ги следи, се вели во соопштението на Министерството за одбрана. Според Тајпеј, ова е трета по големина група кинески авиони што влегла во тајванскиот АДИЗ оваа година. Уште 30 млазни авиони пристигнаа на 30 мај, додека прелетувањето на 23 јануари вклучуваше вкупно 39 авиони.

АДИЗ на островот се протега многу подалеку од воздушниот простор на Тајван и во континентална Кина, така што дури и рутинските летови на PLAAF во кинескиот воздушен простор технички се сметаат за инциденти. Сепак, Тајпеј го обвини Пекинг дека води „војна во сивата зона“ на островот, распоредувајќи воени средства за да ја тестира одбраната на Тајван и да ја истроши војската на островот со тоа што ги натера постојано да се препираат.

Кина го објасни неодамнешното зголемување на поморската и воздушната воена активност како обид да се одвратат „активностите на дослух“ меѓу „силите за независност на Тајван“ и американската влада, која вети дека ќе продаде повеќе оружје на островот.

Американскиот претседател Џо Бајден во март рече дека Вашингтон има договорна обврска да се вклучи во каков било конфликт меѓу Кина и Тајван, иако неговите помошници подоцна ги отфрлија тие коментари и инсистираа на тоа дека американската политика не е променета. Минатата година, тајванската претседателка Цаи Инг-вен рече дека има „верба“ дека САД ќе стапат во акција.

Тајван е точка на расправија меѓу Кина и САД од 1949 година, кога националистот Куоминтанг ја загуби граѓанската војна против комунистите и на островот со американска помош. САД го признаа Тајпеј како „Република Кина“ до 1978 година.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Show Buttons
Hide Buttons