Драма во авион: Над 30 патници се повредени поради силните турбуленции (ВИДЕО)

Авионот на „Ер Европа“ на летот за Уругвај беше погоден од силни турбуленции во кои беа повредени 30 лица, поради што авионот принудно слета во Бразил, јавува во понеделникот Би-би-си. Авионот Боинг 787-9 Дримлајнер на Ер Европа летал од Мадрид кон Монтевидео кога се случил инцидентот во воздух, соопшти компанијата.

Летот UX045 на пат кон уругвајската метропола беше пренасочен кон аеродромот Натал во североисточен Бразил, напиша шпанската компанија на X. Констатирано е и дека на повредените патници „примаат помош“.

https://x.com/jacdecnew/status/1807796134909223362?s=46

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Show Buttons
Hide Buttons