ГОЛЕМО НЕВРЕМЕ ВО ТУРЦИЈА: Загинаа 9 лица, меѓу кои и три деца – исчезнати се 11 морнари 

Девет лица загинаа во Турција во невреме, а 11 морнари се прогласени за исчезнати во Црното Море, соопшти турското МВР.

„Девет наши сограѓани загинаа поради невреме и екстремни дождови“, изјави министерот за внатрешни работи Али Јерликаја за новинарите во северозападната провинција Зонгулдак, каде што загинаа четири лица.

Меѓу загинатите има и три деца

„Пет други лица, меѓу кои три деца, загинаа во поплавите во провинциите Татман и Дијарбакир на југоисток“, рече тој.

Утрово е пронајдено телото на еден од 12-те турски морнари кои исчезнаа во водите кај Ерегли, пристаниште во провинцијата Зонгулдак. Турски товарен брод со 12 членови на екипажот потона во неделата во близина на брегот на Црното Море во Турција во невреме.

Капетанот на бродот Кафкаметлер, кој пловел под турско знаме, во неделата наутро пријавил дека бродот плови кон брановидникот кај Ерегли.

Екипажот на другиот брод бил спасен

Канцеларијата на гувернерот објави дека лошите временски услови ги спречиле авионите и пловните објекти да го бараат бродот. „Кога ќе се подобрат неповолните временски услови, активностите за пребарување и спасување ќе започнат веднаш“, изјави Јерликаја за новинарите.

Друг брод, кој плови под знамето на Камерун, се распадна во близина на Ерегли поради силината на брановите, но целиот екипаж е спасен и е безбеден.

Ветрови со брзина од 130 до 140 километри на час ја погодија областа, формирајќи бранови високи од осум до девет метри, соопшти турското Министерство за внатрешни работи.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Show Buttons
Hide Buttons