ВО БРИСЕЛ ПОЧНУВА ДВОДНЕВЕН САМИТ: Кој добива кандидатски статус на ЕУ, а кој ќе чека?

Во Брисел денеска почнува дводневниот самит ЕУ-Западен Балкан, на кој средба ќе одржат лидерите на Европската унија и шесте партнери од Западен Балкан, на која, според претходните изјави и извештаите на медиумите, ќе се види европскиот пат и судбината на некои земјите треба да се утврдат.

Состанокот треба да започне во 9:30 часот, а потоа околу пладне ќе има обраќање на претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

Инаку, шефовите на држави и влади на ЕУ, по разговорите со лидерите од регионот, во вториот дел од денот го одржуваат својот одвоен дводневен самит.

Фокусот ќе биде ставен на одлуката за доделување кандидатски статус на Украина, Молдавија и Грузија, како и плановите за создавање европска политичка заедница, за која ќе одлучуваат 27-те земји-членки на ЕУ.

Што се однесува до Босна и Херцеговина, одлуката за доделување кандидатски статус не е на повидок, што значи дека нема да напредува во таа насока.

Потсетуваме дека со политичкиот договор од Брисел, Европската Унија ги претстави принципите кои би обезбедиле функционална држава, а би го забрзале европскиот пат на Босна и Херцеговина. Во договорот има 19 точки, а меѓу нив е и онаа што бара спроведување на реформите.

Словенија побара на Босна и Херцеговина да и се додели кандидатски статус за членство во Европската унија без одлагање, поддржан од Унгарија и Полска.

Треба да се истакне дека претходно споменатите законски решенија се услов Словенија да ги отвори пристапните преговори.

Сепак, треба да се потсети дека еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји јасно стави до знаење дека нема олеснување на условите за БиХ да добие кандидатски статус и дека мора да се исполнат 14 приоритети за членство во ЕУ.

Додека од една страна има информации дека Босна и Херцеговина не направила ништо на патот кон ЕУ и не заслужува статус на кандидат, од некои дипломатски кругови пристигнуваат информации дека БиХ би можела да добие условен кандидатски статус. Но, тој условен статус очигледно не би променил ништо додека Босна и Херцеговина не почне да работи и не ги заврши бараните реформи.

Во име на БиХ на самитот денеска ќе присуствува претседавачот на Самитот на БиХ, Шефик Џаферовиќ, а како што пишуваат медиумите, по консултациите со соработниците и членовите на владите, српскиот претседател Александар Вучиќ и премиерите на Албанија и Македонија Еди Рама и Димитар Ковачевски одлучиле да патуваат заедно на самитот, а договорени се принципите за разговори со претставници на Европската унија.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Show Buttons
Hide Buttons