152 нови случаи на КОВИД-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1077 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-39, Куманово-20, Дебар-8, Штип-14,Прилеп-1,Тетово-9, Струга-13, Битола-5, Охрид-3, Кавадарци-5, Гостивар-15, Гевгелија-3, Струмица-4, Радовиш-1, Кочани-1, Демир Хисар-2, Македонски Брод-2, Делчево-3, Кратово-1, Свети Николе-1, Кичево-2.Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 70 оздравени пациенти од: Скопје-23, Куманово-8, Штип-6, Тетово-10, Гостивар-10, Свети Николе-13.
 Нема починати пациенти.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10086,  бројката на оздравени пациенти е 5427, на починати е 460, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4199. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 4607, активни 1935
• Куманово 987, активни 282
• Дебар 193, активни 125
• Штип 732, активни 380
• Прилеп 322, активни 52
• Тетово 992, активни 283
• Струга 415, активни 206
• Велес 212, активни 21
• Битола 114, активни 60
• Охрид 262, активни 111
• Кавадарци 38, активни 21
• Гостивар 372, активни 223
• Гевгелија 22, активни 11 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)
• Струмица 35, активни 24
• Крива Паланка 22, активни 8
• Радовиш 28, активни 23
• Крушево 15, активни 9
• Кочани 94, активни 24
• Пробиштип 47, активни 28
• Демир Хисар 24, активни 22
• Македонски Брод 12, активни 8
• Пехчево 6, активни 0
• Берово 4, активни 1
• Валандово 6, активни 0
• Виница 5, активни 1
• Делчево 5, активни 4 (*1 лице од ПЕ Делчево е од Македонска Каменица)
• Кратово 13, активни 8
• Свети Николе 216, активни 188
• Кичево 120, активни 93
• Ресен 143, активни 45
• Неготино 23, активни 3 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)Направените 1077 теста се преку: ИЈЗ-667, ЦЈЗ Скопје-23,  Авицена-138, Биотек-78, МАНУ -10, Жан Митрев (Филип Втори)-8, Систина со PCR метода -99, Судска медицина -1, ЦЈЗ Битола-35, Инфективна клиника-3, ГАК-15. Досега во земјата се направени вкупно 95169 тестирања на ковид -19.  Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 8 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 83 пациенти. На кислородна поддршка се 40 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.  Во болницата во Козле се хоспитализирани 11 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 4 позитивни деца и 8 пациенти суспектни на вирусот.
Во ГОБ „8 Септември“ примени се 11 нови, вкупно хоспитализирани се 100 пациенти. На респираторна машина се 3 пациенти.
Во болницата во Битола се хоспитализирани 40, а во болницата во Штип се хоспитализирани 46 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 126 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
• Чаир – 271
• Аеродром – 212
• Бутел – 138
• Гази Баба – 198
• Центар – 161
• Карпош – 174
• Сарај – 114
• Кисела Вода – 179
• Ѓорче Петров – 129
• Студеничани – 99
• Шуто Оризари – 126
• Арачиново – 34
• Илинден – 26
• Петровец – 23
• Чучер Сандево – 11
• Сопиште – 21
• Зелениково- 9
• Странец – 8
• Нераспределен- 2 *Поради технички проблем со е-маилот, соопштението го испраќаме од привремена е-маил адреса

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Следете нè на Facebook!


This will close in 30 seconds

Show Buttons
Hide Buttons