Фон дер Лајен во Скопје ќе разговара за спорот со Бугарија

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен следната недела во Скопје ќе разговара и за спорот со Бугарија, потврди портпаролот на ЕК Ерик Мамер.

Мамер не даде повеќе детали, но рече дека прашањата ќе бидат одговорени на прес-конференциите кои ќе се одржат во регионот.

Бугарија од крајот на 2019 година го блокира почетокот на преговорите на Северна Македонија со ЕУ и одржувањето на првата меѓувладина конференција.

Двете земји во 2017 година потпишаа Договор за добрососедство, но претставници на двете земји периодов меѓусебно се обвинуваат за прекршување на спогодбата.

  • Фон дер Лајен: ЕУ да изврши притисок врз Полска и Унгарија за демократските вредности

Фон дер Лајен од 28 до 30 септември ќе ги посети шесте земји од Западен Балкан, почнувајќи од Албанија и Северна Македонија.

Мамер, зборувајќи за македонско-бугарскиот спор, изјави дека Фон дер Лајен оди на Западен Балкан за да ја потврди посветеноста на ЕУ кон регионот.

„Ова се партнери на ЕУ со кои имаме силни врски и посетата ќе биде прилика да се разговара за овие односи, вклучително и тоа билатерално прашање“, рече Мамер, јавува МИА.

Инаку, посетата на Фон дер Лајен ќе се случи една недела пред одржувањето на Самитот ЕУ – Западен Балкан кој ќе се одржи на 6 октомври во Словенија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Следете нè на Facebook!


This will close in 30 seconds

Show Buttons
Hide Buttons