Погледнете што е љубов кон татковина! Синот на ерменскиот Премиер оди во војна

Синот на премиерот на Ерменија, Ашот Пашињан, оди во Нагорно Карабах, каде траат борбите со Азербејџан откако ситуацијата ескалираше минатата недела.

Сопругата на премиерот на Ерменија Ана Хакобиан рекла дека нема ништо по племенито од тоа да се даде својот живот за татковината, разговарајќи со жените на војниците на подрачјето на Нагорно Карабах.

– Са, сине, облечи ја униформата и оди. Јас те обожувам, но нема ништо поплеменито од тоа да го дадеш животот за татковината. Не знам каква ќе биде ситуацијата таму, и дали ќе може да се слушнеме. Се испостави дека тој ден тој не отишол, тку е одреден друг датум за негова регрутација, но јас и натаму стојам на својте зборови – напишала сопругта на премиерот.

Ана Хакобиан нагласила дека ерменскиот народ се наоѓа пред историска пресвртница , и дека можат да се потпрат само на себе и ги повикала сите мајки, жени, ќерки и сестри да бидат силни и од ништо да не се плашат, пишува Спутник на ерменски, пренесува Б92.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Следете нè на Facebook!


This will close in 30 seconds

Show Buttons
Hide Buttons