Повикајте обезбедување, сакате војна, ќе ја добиете: Апасиев најавува инциденти во Собранието

„Доколку сакате инциденти, ви најавувам дека ќе добиете инциденти. Доколку на комисија во 14 часот ги нема амандманите на Левица, ви најавувам да повикате обезбедување и да ја правиме големата магија. Сакате војна, ќе добиете војна, рече денеска лидерот на Левица Димитар Апасиев во Собранието. 

Реакцијата следува откакко на седницата тој обвини дека претседателот на Собранието Талат Џафери одбил да ги прими амандманите на Левица

Апасиев реагира што Предлог законот за измени и дполнувања на законот за државјанство се носи со европско знаменце. Вели дека тоа што не се усвоени амандаманите се крши Уставот и Деловникот за работа на собранието одбил да ги прими амандманите на Левица. Тој се обрати по повод носењето Закон за државјанство со „европско знаменце“.

Еве детали за законот

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Следете нè на Facebook!


This will close in 30 seconds

Show Buttons
Hide Buttons