Магија за која не сте знаеле: Трик со лимон кој прави чуда за здравјето

На сите им е познато дека лимонот е еден од најздравите намирници на планетата, затоа што неговата корист е многукратна.

Да почнеме со фактот дека самиот мирис на ова овошје прави да се чувствуваме свежи и чисти, и тоа не е без причина. Имено, лимонот е природен антисептик, а неговиот сок е одличен во чистење и на најтврдокорните дамки.

Познато е дека самиот мирис на лимон го подобрува расположението на луѓето кои страдаат од анксиозност и депресија.

Откриваме како обичен лимон може да создаде вистинска магија во вашиот дом, и се што е потребно е да го испробате следниот трик:

Секоја вечер пред спиење, исечете лимон на четири дела. Додадете малку сол и ставете го на чинија или во сад што ќе го оставите на ноќната маса.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Следете нè на Facebook!


This will close in 30 seconds

Show Buttons
Hide Buttons