Левандовски е прогласен за играч на годината во Германија

Фудбалерот на Баерн Минхен, Роберт Левандовски ја освои титулата играч на годината во Германија.

Анкетата ја спроведе „Кикер“ меѓу членовите на Здружението на германски спортски новинари.

Левандовски оваа сезона постигна 49 гола во 38 настапи во Бундеслигата и Лигата на шампионите. Полјакот се опиша себеси како „достоен за Златната топка“, но магазинот „Франс Фудбал“ оваа година ја откажа церемонијата на доделување на трофејот.

Во гласањето, Левандовски доби 276 поени, односно пет пати повеќе од најблискиот конкурент и негов соиграч од Баерн, Томас Милер кој доби 54.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Следете нè на Facebook!


This will close in 30 seconds

Show Buttons
Hide Buttons