Дуелот Јуве – Интер останува без навивачи

Големото дерби на италијанскиот фудбал Јувентус – Интер ќе се игра пред празните трибини. Ова го соопштија официјално од Серија „А“.

Вчера се појави надеж дека судирот сè уште може да се игра пред полни трибини, но таа опадна по кризната средба за коронавирусот. Веќе однесе 17 жртви, а 580 луѓе се заразени.

Регионите во Пиемонт, Ломбардија, Фриули, Венето и Лиџурија се ставени во карантин. Ова значи дека средбите Милан – Џенова, Удинезе – Фиорентина, Парма – СПАЛ 2013 и Сасуоло – Бреша, исто така, ќе се играат пред празни трибини.

Јуве го пречекува Интер во недела од 20,45 часот по наше време. И двата тима и Лацио водат здрава битка за „Скудетото“ и судирот во Торино е исклучителна важност.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Следете нè на Facebook!


This will close in 30 seconds

Show Buttons
Hide Buttons