Денес времето сончево со умерена облачност и умерен југоисточен ветер

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, на места повремено засилен ветер од југоисточен правец.

Максималната температура ќе се движи од 23 до 28 степени.

Во Скопје, сончево со мала до умерена облачност и со умерен, повремено засилен ветер од југоисточен правец, со температура до 27 степени.

За време на викендов и почетокот на идната седмица ќе дува умерен повремено силен јужен ветер кој ќе допринесе да има пораст на температурата на воздухот. Утре ќе има зголемување на облачноста со услови за изолирана нестабилност попладне. В понеделник и во вторник на повеќе места ќе има појава на пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со силен ветер (над 80 километри на час) и пороен дожд (над 20 литри на квадратен метар). Во вторник температурата ќе опадне од 6 до 9 степени. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Следете нè на Facebook!


This will close in 30 seconds

Show Buttons
Hide Buttons